arama

Basiller Hemoglobinuri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • MuhammeT
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Etken : Clostridium haemolyticum (C. oedematiens tip D)

Klinik bulgular: Hastalık başta sığırlar olmak üzere koyun, keçi ve domuz­larda görülür. Hastaların vücut ısıları yükselir, beslenme, geviş getirme, süt verimi ve defekasyon durur. Şiddetli karın ağrılarından dolayı bel kamburlaşır. Safra ile koyu bir şekilde boyanmış gaita, hatta ishal ve hemoglobinüri görülür. Zor nefes alıp verirler. Hastalar birkaç gün içinde ölürler.

Otopsi bulguları: Deri altında kanama ve ödem, kalp kesesi ve göğüs boşlu­ğunda fazla miktarda sıvı toplanması, kalp kasında özellikle endokardium altında peteşiler, hemorajik enteritis ve kanlı içerik görülür. Karaciğer normalden büyük ve sarı renkte olup 5-20 cm çapında etrafı mor renkli karakteristik anemik sahalar ve nekrotik lezyonlar bulunur. Bazen ufak boşluklar oluşur. Bağırsak mukozasında nekroz vardır.

Klinik bulgular: Kronik seyirli infeksiyona çoğunlukla sığır ve domuzlarda rastlanır. Etken doğada çok yaygın olduğu gibi hayvanların üst solunum yolla­rı ve sindirim sisteminde de bulunur. Mikroplar vücuda ağız mukozası ve dilde meydana gelen çeşitli yaralardan girer. Alt ve üst çene kemiklerinde dil, dudak, deri, meme ve deri altı gibi bölgelerde önce sertleşme sonra değişik büyüklüklerde şişlikler oluşur. Bunlar zamanla apseleşir ve dışarıya fistülle açılır. Granüllü irin karakteristiktir.

Otopsi bulguları: Lezyonlar çoğunlukla sert dokularda (çene kemiklerinde) yerleşmiştir. Lenf yumrularında infeksiyon nadirdir. Lezyonların yerleştiği yerler­de granülasyon dokusu, apseler ve granüllü irin görülür.

Marazi madde seçimi ve gönderme şekli: Bakteriyolojik muayene için aseptik koşullarda alınan irin steril şişelere konularak laboratuvara gönderilir.

Koruma ve kontrol: Hayvanlara içinde sert ve yabancı cisim bulunan gıda­lar verilmemeli, anızlı yerlerde otlatılmamak ve ağızda oluşan yaralar hemen sa- ğıtılmalıdır. Apseler boşaltılmalı, antibiyotik ve iyotlu preparatlar uygulanmalıdır. Aşısı yoktur.