e
sv

İneklerde Meme Sağlığı ve Sağım Hijyeni

1852 Okunma — 07 Mart 2021 02:05
Süt sığırlarında sağım öncesi ve sağım sonrası yapılması gerekenler hijyenik açıdan çok önemlidir.
avatar

MuhammeT

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Süt inekleri genellikle 12 saat arayla günde 2 defa sağılır. Fazla süt verimi olan, kendini emen veya meme başı fazla gevşek olduğu için damla damla süt akıtan hayuvanlarda bu miktar 3 veya 4 e çıkabimektedir.

Sağımcı sağıma gitmeden ellerini, tırnak diplerini ve kollarını fırça ile yıkamalı ve sağımdan önce şu hazırlıkları yapmalıdır.

1- Tekerlekli bir sağım arabasına 2 temiz kova içine 3/4 temiz ılık su koymalıdır.

2- Kovanın içine uygun bir antiseptik ilave edilmelidir.

3- Birinci kovaya temiz bir sünger, İkinci kovaya hayvan sayısı kadar temiz havlu peçete koymalıdır.

4- Plastik bir tasın içine koyu renkli bir şişe veya tercihen siyah renkli bir plastik koymalıdır.

5- Plastik bir bardak içine sağım sonu memeleri daldırmak için iyotlu bir dezenfektan koymalıdır.

Sağıma hazırlanan, daha önce temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmış barınaklara bağlanan hayvanların yanına getirilen sağım arabasındaki 1. kovadaki sünger ile memeler iyice yıkanır. Daha sonra ikinci kovadaki bir havlu peçete çıkarılıp iyice sıkıldıktan sonra iki el içine yayılıp, memelerin lopları iyice silinir.

Ters çevrilen peçetenin dört ucu ile de mem başları iyice temizlenir. Sonra plastik tas içerisindeki siyah zemine her bir meme başından birkaç çekim süt sağılarak yapısına ve şekline bakılır. Bu esnada sütün kıvamındaki ve rengindeki değişikliklere dikkat edilir.

Hasatalıklı sütler, çok sulu, koyu kıvamlı, yoğurt veya boza kıvamlı, kırmızı,sarı, yeşil vs. tespit edildiğinde o meme ayrı bir kovaya sağılır ve vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışılır.

Elle Sağımda Yapılan Hatalar

Elle sağımda meme başları çok yukarıdan tutulursa, meme başında biriken süt, baloncuk oluşturur. Bu ise zamanla meme başında daralma ve kalınlaşmalara yol açar. Meme başının alt kısmından çekiştirilerek yapılan sağım, meme başı kanalının iç zarını zedeler. Sağım esnasında hayvana korku ve acı verecek davranışlar sütün indirilmesini durdurur. Sağılmadan memede bırakılan süt, mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşturduğundan memede süt bırakılmamalı ve sağlıklı ve doğru şekilde sağım gerçekleştirilmelidir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ